Správné kroky při výběru obuvi pro děti :

1) Při každém nakupování obuvi je nutné přeměření velikosti nohou dítěte. 

2) Obuv musí dobře padnout jak do délky, tak do šířky. Dětská obuv musí být vpředu před prsty o 12-15mm delší než noha. Asi polovina tohoto volného prostoru ve špici, kterému říkáme nadměrek, slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze, polovina pro růst nohy. V našem obchodě přeměříme i vnitřní stélku obuvi. Šířka obuvi je rovněž velmi důležitá pro správné obouvání dětí. Štíhlá noha v příliš široké obuvi klouže při chůzi do nadměrku a poškozuje prsty tlakem na obuv. Úzká obuv omezuje krevní oběh a deformuje přední část nohy.

3) Každou obuv dítěti vyzkoušejte obutím. Rozměry nohou měříme ve stoje.

4) Nedoporučujeme zkoušet obuv bez předchozího přeměření nohou a pouze klasickým způsobem, tj. tlakem na špičku obuvi, zjišťovat velikost nadměrku. Děti často reflexně pokrčují prsty, což vede k nákupu krátké obuvi. Děti mají sníženou hranici citlivosti na tlak a bolest, proto nám nemohou s určitostí potvrdit, že jim obuv nepadne.

5) Je vhodné, aby dítě zkoušelo celý pár obuvi a aby se v nové obuvi prošlo po prodejně. Při zkoušení musí být obuv patřičně zašněrovaná. Při chůzi sledujeme, zda obuv dítěti neklouže z paty.

6) Dětská noha roste, obuv nikoliv. Kontrolujte pravidelně zda dítě z obuvi nevyrostlo. U batolat doporučujeme 1x měsíčně, u předškoláků a mladších školáků za 2 až 3 měsíce, u starších školáků za 4 až 5 měsíců. Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku, proto děti mohou nosit příliš krátkou nebo nepadnoucí obuv, aniž by si toho byly vědomy.

7) Dbejte na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Sebepohodlnější sportovní gumotextilní nebo celogumová obuv se nehodí k celodennímu nošení.                                                                     

8) U nejmenších dětí jsou v klenbě nožní tukové polštářky protkané pružným a pevným vazivem, ty mají za cíl chránit vyvíjející se nožní klenby před možným přetížením. Je tedy zbytečné vybavovat obuv pro nejmenší děti komponenty pro podporu klenby.

9) Vybírejte obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů, kůže a textil jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost, jejich největší výhodou je, že se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy. Každá obuv, zvláště pak obuv uzavřených střihů musí být ve vnitřní nášlapné části vybavena stélkou nebo vkládací vložkou ze savého materiálu jako je podšívková useň a různé typy textilů s dobrou nasákavostí a propustností pro pot a vodní páry.